گل


 در برخی از افسانه ها آمده است؛ زمانیکه آدم و حوا به زمین هبوط کردند گل هایی که به موهای حوا بود بر زمین ریخته شد. امروز در عصر ما، زیباترین و ارجمندترین و در عین حال در دسترس ترین تحفه ها یک شاخه یا دسته گل است که به مناسبت های بسیاری هدیه میشود. را از دیر باز به کشور گل و بلبل می‌شناخته‌اند.
ایرانیان نخستین ملتی بودند که گل هدیه دادند.گل و غنچه های دست داریوش در سنگ نگاره های تخت جمشید است که بیشتر از 2500 سال سابقه دارد، نشان دهنده پیشینه دسته گل و هدیه دادن آن در ایران عهد باستان است. در باب مراسم گل افشانی و تهیه تاج گل و گل آرایی در عصر هخامنشیان مورخان و نویسندگان مطالب قابل توجه بسیاری نوشته اند. بعد از اسلام گل و دسته گل در نزد ایرانیان حرمت و اعتبار خود را حفظ کرد و شاید ارجمند تر شد.
مطابق برخی نقل قول ها اعتباری که مردم به گل سرخ می دادند از سخنی منسوب به حضرت محمد (ص) مایه داشت، که فرموده بود: به شب معراج گل از عرق من آفریده شد.
بازتاب این روایت را در غزل مولانا (غزل فوق) مشاهده نمودید. علاوه بر آن "گل" در ادبیات فارسی رمز "زیبایی شناسی" است و "بلبل" رمزِ "شعرسرایی" است.
وجود گل های زیبای وحشی در فصول خاص خود و پرورش گل های زیبا و تزئینی از زیبایی های خاص آن بشمار می آید. امسال در روز جهانی گل بزرگترین سبد گل جهان در تهران ساخته می شود. گل باشید ولی عمرتان مثل گل نباشد.

گل مظهر زیبایی و سرزندگی و هدیه لطیف خداوند به ما انسان ها است

. گل همواره سمبل زیبایی و سرزندگی بوده است به همین علت وقتی به شخصی گل هدیه می کنید، علاوه بر اینکه او را سرشار از حیات و سرزندگی می کنید، به او این احساس را می دهید که او برایتان عزیز و گرامی است. ابراز علاقه از طریق هدیه کردن دسته گل های زیبا باعث افزایش علاقه می شود.
گونه های مختلف گل دارای مضمون خاص هستند؛ بعنوان مثال گل رز سمبل عشق و دوستی، گل لاله و شقایق سمبل شهادت. گل علاوه بر زیبایی بصری نیز دارای بوی خوش است که باعث شادی خاطر انسان می شود.

برخی خاستگاه گل را بهشت برین میدانند

. در برخی از افسانه ها آمده است؛ زمانیکه آدم و حوا به زمین هبوط کردند گل هایی که به موهای حوا بود بر زمین ریخته شد. امروز در عصر ما، زیباترین و ارجمندترین و در عین حال در دسترس ترین تحفه ها یک شاخه یا دسته گل است که به مناسبت های بسیاری هدیه میشود.

ایران

 

را از دیر باز به کشور گل و بلبل می‌شناخته‌اند. ایرانیان نخستین ملتی بودند که گل هدیه دادند.گل و غنچه های دست داریوش در سنگ نگاره های تخت جمشید است که بیشتر از 2500 سال سابقه دارد، نشان دهنده پیشینه دسته گل و هدیه دادن آن در ایران عهد باستان است. در باب مراسم گل افشانی و تهیه تاج گل و گل آرایی در عصر هخامنشیان مورخان و نویسندگان مطالب قابل توجه بسیاری نوشته اند. بعد از اسلام گل و دسته گل در نزد ایرانیان حرمت و اعتبار خود را حفظ کرد و شاید ارجمند تر شد.
مطابق برخی نقل قول ها اعتباری که مردم به گل سرخ می دادند از سخنی منسوب به حضرت محمد (ص) مایه داشت، که فرموده بود: به شب معراج گل از عرق من آفریده شد. بازتاب این روایت را در غزل مولانا (غزل فوق) مشاهده نمودید. علاوه بر آن "گل" در ادبیات فارسی رمز "زیبایی شناسی" است و "بلبل" رمزِ "شعرسرایی" است.

گل مظهر زیبایی و سرزندگی و هدیه لطیف خداوند به ما انسان ها است

برخی خاستگاه گل را بهشت برین میدانند

 

ایران

آنچه که هست ایران سرزمینی است با آب و هوای اقلیمی متفاوت و دارای زیبایی های فراوان

/ 0 نظر / 8 بازدید