نوروز باستانی در یک نگاه

1ـ بعد از گذشت بیش از هفتاد سال(70)، مقارن گشته است با اولین روز ربیع‌الاول که ماه شادمانی اهل اسلام و ادخال سرور به مؤمنین است.

2 ـ پس از سپری‌شدن بیش از شش سال(6) قمری که «نوروز» هر ساله یا در ماه محرم‌الحرام و یا در ماه صفرالمظفر واقع می‌شد، شروع آن مصادف شده است با آغاز ماه مبارک و مسعود ربیع‌الاول که وقایع خیلی مهم و بسیار مبارکی در آن به وقوع پیوسته است، همانند:

الف ـ ولادت باسعادت حضرت ختمی مرتبت پیامبر اعظم صلی‌ا... علیه ‌و آله ‌و سلم.

ب ـ هجرت الهی، تاریخی و سرنوشت‌ساز پیامبر اعظم (ص) از مکه به مدینه.

ج ـ ولادت باسعادت رئیس مذهب جعفری حضرت امام جعفر صادق علیه‌السلام.

د ـ آغاز سراسر راز و رمز ولایت و امامت بقیت‌الله الاعظم حجت‌ بن ‌الحسن‌ المهدی عجل‌ا...تعالی ‌فرجه‌ الشریف.

بنابراین «نوروز» سال یکهزار و سیصد و هشتاد و شش را واقعا باید جشن گرفت و شادمانی کرد، و این قلم بر آن است تا نکاتی چند را راجع به «نوروز» که بهار طبیعت و فصل شکفتن و موسم رستاخیز است و امسال مبارک‌تر شده است زیرا با بهار ولادت نبوت و بهار هدایت امامت همراه گشته است، به سمع نظر دوستان درایران و جهان برساند .

مطلب اول:
ایرانی‌ها که متمدن‌ترین قوم جهان و فرهیخته‌ترین ملت دنیا بوده‌اند، جملگی حتی‌قبل از ظهور اسلام عزیز، خداپرست بوده‌اند و بدین جهت است که به استقبال اسلام عزیز، متعالی، مترقی و آسمانی رفتند و تمام آنچه که مورد تأیید اسلام و قرآن قرار نگرفت کنار گذاشتند و هیچ‌گونه عناد و استکباری از خود نشان ندادند و جشن‌باستانی «نوروز» آنان نه فقط مورد تأیید اسلام قرار گرفت که با ستایش پیشوایان این دین مبین روبرو شد.


روزگاری بر این ملت رشید گذشته است که بزرگان او، سال را به دو فصل تقسیم کرده بودند که ده ماه آن را زمستان می‌پنداشتند و دو ماهش را تابستان، و دورانی را نیز تابستان را هفت‌ ماه و زمستان را پنج ماه تقسیم کردند و سرانجام در عهد باستان به چهار فصل فعلی بخش شد و همچنان باقی ماند.

آغاز سال ایرانی، از زمان خلقت انسان (یعنی ابتدای هزاره هفتم از تاریخ عالم) روز هرمز از ماه فروردین بوده یعنی وقتی که آفتاب در نصف النهار، در نقطه اعتدال ربیعی و طالع سرطان قرار می گرفت.

نوروز و یا عید باستان ایرانیان که اکثراً زرتشتی مذهب بودند، قدمتی به حداقل روزگار حکمرانی مستبدانه نمرود دارد برای اینکه بزرگان دین ما فرموده‌اند آن روزی که خلیل‌الرحمن، ابراهیم بت‌شکن (س) وارد بت‌خانه گردید و جمله‌ی بتان را درهم شکست مگر بت بزرگ را و تبر الهی و تیزش را بر گردن آن آویخت، «نوروز» بوده است مردم بت‌پرست دورانش آن روز را برای جشن به صحرا و بیرون از شهر رفته بودند.

اما اولین کسی که «نوروز» را «روز نو» و منشأ شروع سال شمسی قرار داد جمشید پسر طهمورث می‌باشد که از پادشاهان افسانه‌ای و اسطوره‌ای تاریخ ایران است و مراسم‌های خاصی را طی مدتی طولانی اجرا می‌کردند که در این مختصر نمی‌گنجد.

مطلب دوم:
از قدیم‌الایام رسم بوده است که بعد از استحمام و نظافت، تن خویش را با لباس نو می‌پوشاندند و بدن خود را معطر می‌ساختند و در لحظه تحویل سال و شروع «نوروز» دعای معروف «یا مقلب القلوب و الأبصار ... » را بر سر سفره‌ی هفت‌سین می‌خواندند و با دعا و نیایش سال جدید را آغاز می‌کردند. و آنگاه کوچکترها به زیارت بزرگترها می‌رفتند و عرض ادب به جا می‌آوردند و شادباش خویش را تقدیم می‌کردند و بزرگترها به وسع و توان خود به کوچکترها «عیدی» می‌دادند و مراسم آشتی‌کنان آنان که با یکدیگر قهر کرده بودند نیز در شروع سال جدید بود.


خلاصه کلام که از چهارشنبه‌سوری تا مراسم سیزده‌بدر، روزگار احسان بوده است و دوران صله‌ی‌رحم و موسم جشن و سرور خانواده‌ها، اقوام، ایل‌ها بوده است و نه فصل شرب‌خمر، اشتغال به فحشاء و غوطه‌ور شدن در قمارخانه‌ها و ارتکاب انواع گناهان کبیره و صغیره.

مطلب سوم:
نوروزی را که نیاکان ما گرامی می‌داشتند و مقدس، بنا بر برخی از دلایلی که ذکر کردیم مورد تأیید اسلام  و مقدس قرار گرفت که شرح آن در ذیل به مختصر بیان شده است نمونه‌هایی میمون و تاریخی  به نقل از حضرت امام صادق علیه‌السلام .  یادآور می‌گردد که مؤید آنها علامه مجلسی رضوان‌ا...تعالی‌علیه صاحب بحار‌الانوار می‌باشد:

در حدیث ((معلى بن خنیس))(9) از امام صادق(ع) ـ که علامه مجلسى مى گوید آن را در کتب معتبر دیده است ـ به چند رخداد بزرگ در نوروز، بعد از اسلام اشاره شده است، از جمله فرمود:
«و هو الیوم الذى نزل فیه جبرئیل على النبى(ص), و هو الیوم الذى حمل فیه رسول الله(ص) امیرالمومنین(ع) على منکبه حتى رمى اصنام قریش من فوق البیت الحرام فهشمها، و کذلک ابراهیم، و هو الیوم الذى امر النبى اصحابه ان یبایعوا علیا بامره المومنین، و هو الیوم الذى وجه النبى علیا(ع) الى وادى الجن یإخذ علیهم البیعه له، و هو الیوم الذى بویع لامیرالمومنین(ع) فیه البیعه الثانیه، و هو الیوم الذى ظفر فیه باهل النهروان، و قتل ذوالثدیه، و هو الیوم الذى یظهر فیه قائمنا و ولاه الامر و هو الیوم الذى یظفر فیه قائمنا بالدجال, فیصلبه على کناسه الکوفه، و ما من یوم نیروز، الا و نحن نتوقع فیه الفرج، لانه من ایامنا و ایام شیعتنا، حفظته العجم, و ضیعتموه إنتم؛» .

آری نوروز، روزى است که: 

1ـ آن لحظاتی که خداوند حکیم و کریم از بندگانش عهد گرفت که به جز او را نپرستند، «نوروز» بود.

2ـ آن روز که بت‌شکن بزرگ تاریخ بشر حماسه آفرید و خلیل‌الرحمن شد، «نوروز» بود.

3ـ آن هنگامه‌ای که کشتی نجات نوح نبی علیه‌السلام، از طوفان رهایی یافت و بر کوه «جودی» فرود آمد و آرام گرفت و مسافرانش زندگی عادی را از نو آغازیدند «نوروز» بود.

4ـ در آن ساعات مقدس و مبارکی که محمدیان با «ابوتراب» علیه‌السلام بیعت کردند و علوی نیز شدند، «نوروز» بود.

5ـ در آن لحظه‌ای که کوفیان و عراقیان پس از بیست‌وپنج سال سکوت علی علیه‌السلام و خار در چشم و استخوان در گلویش به بارگاه مولی‌الکونین پناه بردند و هدایت و حاکمیتش را مسألت کردند، «نوروز» بود.

6ـ آن روز فروزان و آسمانی که امین وحی بر پیامبر امین، فرمان خدا را ابلاغ فرمود، «نوروز» بود.

7ـ در آن دقایق طلایی و بی‌بدیلی که مصطفی (ص)، مرتضی (ع) را بر دوش مبارک گرفت تا ولی‌ا...الاعظم، کعبه مکرمه را از لوث بت‌های قریشیان بت‌پرست پاک بگرداند، «نوروز» بود.

8ـ آن زمانی که جنیّان عالم ، پیام پیامبر خاتم (ص) را از زبان اول‌الاوصیاء (ع) مبنی بر پذیرش اسلام عزیز، دریافت کردند، «نوروز» بود.

9ـ در آن وقت فرخنده‌ای که خبر خوش پیروزی امیرالمؤمنین بر نهروانی‌های خوارج‌نشان، در فضا طنین‌افکن شد و جهان اسلام را معطر ساخت، «نوروز» بود. 

10ـ می‌گویند فرخنده روزگاری که چشم جهانیان به جمال دلبر دلآرای خاندان محمدی منور می‌شود و کلام دلنشین و نافذش گوش آدمیان را می‌نوازد که «أنا المهدی» عجل‌ا... تعالی ‌فرجه ‌الشریف «نوروز» خواهد بود.

11ـ فرموده‌اند که دوران شکست «دجال» آخرالزمان بدست توانا و الهی مهدی زهراء سلام‌ا... علیها شروعش در «نوروز» خواهد بود. 

12ـ «نوروز» را دلیل معاد و روز محشر کبری دانسته‌اند که رستاخیز را عیناً و عملاً به اثبات می‌رساند و معاد زمین، درخت و نباتات، گیاهان و موجودات عالم ناسوت است.

و چون چنین است فرموده‌اند در وقت نوروز:
1ـ غسل بکنید.

2ـ وضو بگیرید.

3ـ نماز مخصوص نوروز را بخوانید.

4ـ روزه بگیرید.

5ـ یا مقلب القلوب و الأبصار ... را تکرار کنید.

6ـ دعای یاذالجلال والاکرام بخوانید.

7ـ بزرگان را احترام کنید.

8ـ لباس نو بپوشید.

9ـ عطر بزنید. 

10ـ صله‌ی رحم بجا بیاورید. 

11ـ سجده‌ی شکر بگذارید. 

12ـ هدیه به یکدیگر بدهید و سخاوت پیشه کنید.

نقل است که امام صادق علیه‌السلام فرموده است که هیچ «نوروزی» نیامده است و نخواهد آمد که ما خاندان نبوت به یاد حجت ثانی عشر عجل‌ا... تعالی‌فرجه‌الشریف، نباشیم و ظهور میمون و مبارکش را مسألت نکنیم.


اللهم عجل لولیک‌الفرج
اللهم صل علی محمد و آل محمد صلی الله‌علیه‌وآله وسلم

/ 0 نظر / 31 بازدید