«تنقیه» نسخه اعجاب انگیز درمان بیماری ها + روش تهیه


طب-پودر-شفا


روش حقنه از اختراعات بقراط و منسوب به وی در تاریخ عنوان شده است.

تنقیه یعنی وارد کردن ماده اسهال آور یا قابض یا مسکن، از طریق مقعد؛ توسط دستگاه «پوآر» که مخصوص تنقیه بوده و در داروخانه ها نیز موجود است.

اماله یا تنقیه و یا حقنه در احادیث و روایات

 حضرت علی علیه السلام نقل شده است که فرموده اند: «بهترین چیزی که به آن مداوا می کنید حقنه است، شکم را فربه می کند، دردهای اندرون را پاک می کند و بدن را قوت می دهد. » و  همچنین از حضرت صادق علیه السلام نقل شده است که آن را [تنقیه]از جمله دواهای عظیم شمرده اند و سپس یکی از خواص آن را بزرگ کردن شکم دانسته اند؛ و در حدیث دیگر از حضرت امام محمد باقر علیه السلام، نقل شده که “حقنه” از بهترین دواها شمرده شده است.

براساس روایاتی که از وجود رسول خدا و امام جعفرصادق (ع) نقل شده است بهترین چیزی که مداوا میکند شما را حقنه است و دوا چهار چیز است: حجامت، سعوط، حقنه و قی.

فرمودندکه حقنه به درستی که آن دواست وبه تحقیق که به فعل آورده اندآن رامردان صالح (منبع بحارعلامه مجلسی)و همچنین ائمه ما علیهم السلام در احادیث مختلف، حقنه را به عنوان یکی از اصول طب و اساسی ترین درمان ها شمرده اند.

خواص و فایده حقنه

  تنقیه  باعث شستشوی روده شده و در عمل باقیمانده مواد زاید موجود در روده ها را دفع می نماید. و همین امر باعث  درمان اسهال و یبوست مقاوم،درمان کولیت و درد پیچشی روده هامی گردد.

این شیوه برای بند آوردن خونریزی روده ها بوسیله تزریق مواد بندآورنده خون از طریق مقعد و تسکین درد کلیه و مثانه و زخم آنها مثل نفریت در کلیه ها و سیستیت در مثانه و حتی برای کشانیدن مواد زائد از اندامهای اصلی بالایی مثل قلب یا کبد یا کلیه به طرف پائین بدن نیز کاربرد دارد.

شیوه حقنه و روش پاکسازی دستگاه گوارش+مواد پاکسازی

ابتدا  بیمار باید طوری بخوابد که سینه اش بر روی زمین قرار گیرد و دست ها و پاهایش خم می شود.(مانند شتری که بر زمین زانو می زند)تا مواد حقنه بهتر به پیچ و خم و لایه های روده راه یابد.

سپس “پوآر” را وارد مقعد بیمار می کنند به گونه ای که در روده ها به بن بستی نرسد و به قدری داخل شود از روده ی مستقیم (راست روده) عبور نکند، آنگاه روده های او را با آب نمک ولرم و با فشار ملایم طوری شستشو می هند که فشار آب و شدت آن مواد حقنه را به دور دستها و بالاتر از جایی که باید برسد، وارد نکند و همچنین فشار آب به قدری کم نباشد که به جای لازم نرسد؛ این کار باعث شستشو و کنده شدن مواد زائد و رسوب کننده می شود.

وی در ادامه تاکید کرد: استفاده از آب نمک ولرم یک روش عمومی است ولی در برخی بیماریهای خاص، بسته به نوع بیماری، از روغن و یا مواد دارویی مخصوص استفاده می کنند و آنها را به همراه فشار آب وارد بدن بیمار می کنند و روده ها را شستشو می دهند.لذا پس از انجام این عمل نیز، بهتر است که بیمار مدتی بر روی پشت خود استراحت کند.

 

(نسخه درمانی)حقنه ای که ازسکته ومالیخولیا وجنون وفشارخون بالا وانواع بیماری های کشنده ومرگ زودرس پیشگیری می کند

یکی ازنسخه های مهم برای حقنه که دردرمان بیماری هاوپیشگیری، بسیارموثراست و اگرهرماه انجام شود هربیماری رادربدن علاج می کند؛ این دستور است.

حقنه روده

آب نمک ولرم رقیق به میزان یک تایک ونیم لیوان به وسیله ابزارحقنه از طریق مقعد در روده ها تزریق کنند و پس ازحدود پانزده دقیقه از روده ها خارج کنید و سپس حقنه زیر انجام شود؛ بوره ارمنی-زنیان- سداب- قنطوریون- حنظل و به میزان مساوی ترکیب ویک قاشق غذاخوری نیم کوب شده در ۲ لیوان آب روی شعله ملایم بجوشانید تای ک ونیم لیوان بماند صاف کنید و سه قاشق غذاخوری سرکه انگورطبیعی نصف استکان زهره گاوودوقاشق غذاخوری روغن زیتون به آن اضافه نموده ودر روده تزریق شود.

 حقنه رحم

علاوه برحقنه فوق الذکرباید بانوان، حقنه زهدان را انجام دهند؛ و نسخه این دستورالعمل نیز بدین شرح می باشد.

تخم گشنیز پوست انار سماق برگ مورد برگ اکالیپتوس یا آویشن یا نعناع گلنار فارسی از هر کدام به میزان مساوی ترکیب نموده نیم کوب شود هر شب یک قاشق غذاخوری باسه لیوان آب بجوشانید تا یک ونیم لیوان بماند صاف کنید و دو قاشق غذاخوری روغن کنجد یا روغن زیتون و دو قاشق سرکه انگور اضافه شود و به وسیله ابزارحقنه در زهدان تزریق شود به همان حالت بماند تا پانزده دقیقه سپس تخلیه گردد اگر دو مشت برگ درخت سرو نیزاضافه شودبسیارموثراست

تذکر مهم:

به منظور تاثیرگذاری بهتر و بیشتر داروها، توصیه میشود ابتدا پاکسازی انجام شود. سپس ازدستورات درمانی استفاده گردد.


منبع: دکتر یدالله عقیقی استاد حوزه و دانشگاه و مدرس طب و نجوم اسلامی در گفتگو با مجله تخصصی «شِـــفـــا»

/ 0 نظر / 1088 بازدید